VAY KIZLARIN HALİNE:)

Hep söylüyoruz ya; öğrenmenin temel rüknü öğrencinin aktif katılımını sağlamaktır diye. Öğrenci bütün duyularıyla bende varım demeden maalesef tam öğrenme gerçekleşmiş olmuyor. Öğrencinin alıcılarını, anlatılan derse çevirmek için ilginin çok önemli bir faktör olduğunu görüyoruz. İlgisi çekilen bir öğrenci de artık motive olmuş ve öğrenmeye istekli demektir. Dolayısı ile hem örgencilerin ilgisini çekecek hem de aktif öğrenmeyi sağlayıp onların başarısını arttıracak eğitim-öğretim ortamları hazırlamanın bir yolu, özellikle günümüz çocuklarının bir tutkusu olan bilgisayar oyunlarını eğitim-öğretim süreçleri içerisinde kullanmaktan geçmektedir diyor makalede.
Hostetter (2002)’a göre bilgisayar oyunları mükemmel bir öğrenme aracıdır. Çünkü bir oyunda kurallar ve öğrenciden beklenen hedefler var. Bu amaç doğrultusunda etkin öğrenmeyi sağlayan geri bildirimler var. Öğrenci kullanıcı odaklı olduğu için tüm duyularla öğrenmenin içinde bulunma var. Öğrencinin kendini gerçekleştirmesi için zorluk, seviye ve yarış ortamı var. Tabii sonuç olarak aktif katılım var.
Bilgisayar oyunlarındaki zengin içerik ortamları sayesinde öğrenci ile birebir etkileşim sağlanmış olur. Bu da etkili ve kalıcı öğrenmeyi sağlar.
Buraya kadar oyunların aktif öğrenmede etkili bir yöntem olduğunu söyledik. Fakat eğitimin oyun tabanlı olmasının belli handikapları da beraberinde getirdiği de bir gerçek. Oyun, genellikle gerçek dünya dışında, kesin olmayan, kendine özgü kuralları ve kültürü olan, eğlenceli ve isteğe bağlı etkinlik. Açıkçası isteğe bağlı bir etkinlik olan oyunun, tabana konulduğu bir öğretim ortamının, hedefine ulaşıp ulaşamayacağı endişesini taşıyoruz. Bu yüzden bence anlatıma dayalı öğrenme mutlaka olmalı, oyunlar da destekleyici ve pekiştiren olarak eğitimde yer almalıdır. Fakat iyi tasarlanmış bir oyun ve sağlam işleyen bir denetleme mekanizmasıyla oyun tabalı eğitimde istenilen hedef ve amaçlara ulaşılabilir.
Birde öğrencilerin bilgisayar oyunlarına harcadıkları vakite değinmek istiyorum. Cinsiyet olarak baktığımızda ilköğretim ve orta öğretimde erkeklerin daha haşır neşir olduğunu görüyoruz. Türkiye yüzdelerine bakıldığında kızlar neredeyse erklerin üçte biri kadar bilgisayar oyunu oynuyor. Eğer eğitim oyun tabanlı olurda kızların oyuna ilgileri yine bu seviyede kalırsa bu durum Türkiye’ deki erkekleri daha zeki yapmaz mı? Bu da benim handikapım:))

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: